The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 2 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Caroline Ellis, Terry Conners Basic S...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 12:51PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 2 Program

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 2 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Caroline Ellis, Terry Conners Basic S...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:12PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 3 Elements

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 3 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Olivia Johnson, Gambos Glyders1212/1 
2.Chloe Hicks, Watertown SC2132/2 
3.Victoria Valiquette, Springdale FSC3323/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 12:52PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 3 Program

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 3 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Chloe Hicks, Watertown SC2223/2 
2.Olivia Johnson, Gambos Glyders1333/3 
3.Victoria Valiquette, Springdale FSC3412/3 
4.Ryler Jordan, Gambia Glyders4143/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:15PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 4 Program

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 4 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emerson Chontos, EduSkating1113/1 
2.Dayton Chontos, EduSkating2223/2 
3.Madeline DiPerna, Watertown Skating club3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:21PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 5 Program

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 5 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.AYU SOGA, The Skating Club of N...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:20PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 6 Elements

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 6 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Gabriela Summer Panaligan, Knickerbocker Figure ...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 12:57PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 6 Program

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 6 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Gabriela Summer Panaligan, Knickerbocker Figure ...2112/1 
2.Clementine Bondor, Wollman Rink1223/2 
 Alexandra Peters, Wollman Rink    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:53PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 7 Program

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 7 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Meghan Thurmeier, Brewster, NY1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:54PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 8 Elements

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 8 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Abigail Scinicariello, Brewster Ice Arena1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:00PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 8 Program - A

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 8 Program - A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ami Soga, The Skating Club of N...1113/1 
2.Skylar Urfrig, Skyrink at Chelsea Pi...2232/2 
3.Naiya Mentor, Brewster Ice Arena3323/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:55PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Basic 8 Program - B

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Basic 8 Program - B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Abigail Scinicariello, Brewster Ice Arena1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 01:56PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Freeskate 1 Program

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Freeskate 1 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jackson Chontos, Hickory Hill FSC1113/1 
2.Ivan Sapronov, Hickory Hill FSC2223/2 
3.Hannelore Rydqvist, Palisades Center Skat...3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 02:20PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Freeskate 4 Program Group A

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Freeskate 4 Program Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Chloe Gerace, Skating Club of South...1113/1 
2.Maya Henning, Wollman Rink Skating ...2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 02:33PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Freeskate 4 Program Group B

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Freeskate 4 Program Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Molly Bordoff, Skating Club of NY2112/1 
2.Sydney Butler, Skating Club of NY1232/2 
3.Devin Berkowitz, Skating Club of New York3323/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 02:38PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Freeskate 6 Program

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Freeskate 6 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Josephine Bristol Fales-Hill, Skating Club of New York1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 02:40PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Introductory Compulsory- No Test

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Introductory Compulsory- No Test

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lillian Valiquette, Springdale FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 02:42PM (Competition local time)

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition: Introductory Freeskate Program- No Test

The Ruth Caley Memorial Basic Skills Competition

Introductory Freeskate Program- No Test

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lillian Valiquette, Springdale FSC1113/1 
2.James Brown McCrudden, Wollman Rink2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeWendy MlinarPound Ridge, NY
Assistant Referee  
AccountantMartha DownenRye, NY
Judge 1Steven HutchesonCold Spring, NY
Judge 2Nina HandlemanDanbury, CT
Judge 3Lianna Thomas 
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 12, 2015, 02:44PM (Competition local time)